fbpx

Přehled sádrokartonových desek

Každá deska má své místo i ta sádrokartonová!

Když roku 1894 pan Augustine Sackett patentoval svůj vynález na výrobu sádrokartonové desky, asi ještě ne-tušil, že o 117 let později bude mít sádrokarton, a obecně suchá výstavba, tolik podob a uplatnění. Dávno je tomu, co existovala pouze bílá, zelená a červená sádrokartonová deska. V současnosti je sortiment suché výstavby tak široký, že kromě profesionálů se v záplavě desek vyzná málokdo. Aby bylo jasné, k čemu jaká deska je a co všechno lze systémy suché výstavby Knauf postavit, bude sloužit následující článek.

Začneme od nejtenčích a nejzákladnějších desek pro suchou výstavbu a skončíme u robustních masivních stavebních desek (Massivbauplatte).

 

Rozdělení:

1. 6,5 mm sádrokartonová deska Knauf

– vysoce ohebná tenká sádrokartonová deska pro ohýbané konstrukce. Lze z ní vykroužit jak příčku, tak podhled s poloměrem 1 m. Pokud se deska navlhčí, lze ji ohnout do půlkruhu na 60 cm. Deska je určena zejména pro designové konstrukce, nicméně lze takto vytvářet i požárně odolné ohýbané příčky.

 

2. 12,5 mm (15 mm, 18 mm) sádrokartonová deska Knauf

– v provedení White (A), Green (H2), Red (DF) a Red-Green (DFH2) je běžně rozšířeným produktem pro suchou výstavbu. Z těchto desek lze stavět běžné příčky, podhledy, šachtové a předsazené stěny. Systémy z těchto desek jsou v českém stavebnictví nejrozšířenější. Desky Knauf White (A) 12,5 mm lze použí-vat na všechny typy konstrukcí v interiérech budov, kde vlhkost vzduchu dlouho-době nepřekročí 65 % při 20 °C. Především pro požárně dělicí konstrukce jsou určeny desky Knauf Red (DF). Ty vykazují jak vyšší plošnou hmotnost, tak i vyšší odolnost proti vysokým teplotám (při požáru). Do vlhkých prostor jsou určeny desky Green (H2) nebo desky Red-Green (DFH2). Limitem i pro impregnované desky (H2 a DFH2) je však dlouhodobá vlhkost do 75 % při 20 °C nebo krátkodobě až 100 %. Tuto horní hranici vlhkosti (100 %) však jsou schopny desky vydržet pouze 2 hodiny z denního cyklu. Zbývajících 22 hodin musí desky „uschnout“.

 

3. 12,5 mm (15 mm) Knauf Diamant

– speciální kombinovaná deska (DFH2IR) je určena pro speciální konstrukce. Jsou výborné pro akustické konstrukce (příčka Diamant W 155 – až 72 dB), pro vysoké únosnosti opláštění (až 65 kg/hmoždinku), pro dřevostavby (jako výztužná deska) a pro mechanicky namáhané konstrukce (tělocvičny, chodby, školy, školky, nemocnice). Spojují v sobě vlastnosti desky protipožární, impreg-nované a zároveň disponují mechanickými vlastnostmi sádrovláknitých desek Vidiwall.

 

4. 12,5 mm (10 mm, 15 mm) sádrovláknitá deska Vidiwall

– deska pro speciální aplikace, zejména pro vnější opláštění dřevostaveb a skeletových systémů, jako nosič kontaktního zateplovacího systému ETICS.

 

5. 15 mm (20 mm, 25 mm a 30 mm) Fireboard

– speciální sádrovláknitá deska pro samonosné konstrukce s vysokou požární odolností (EI a R 90 minut, R 180 minut). Tyto desky lze používat pro přímé opláštění ocelových nosných konstrukcí hal, administrativních budov, výrobních objektů, hotelů, a to bez nosné podkonstrukce z CD a UD profilů.

 

6. 12,5 mm Safeboard

– novinka pro konstrukce s odolností proti RTG záření – tyto desky spojují výho-dy suché výstavby a pracné aplikace barytových omítek v místnostech s lékař-ským a diagnostickým účelem (soudy, letiště, ortopedické, dentistické a defekto-skopické rentgeny). Dávno je tomu, co bylo nutné pracovat s olověnými plechy a těžko aplikovatelnými barytovými omítkami. Tento technicky vyspělý systém umožňuje 100% bezpečnost při 10 % aplikačních nákladů.

Kromě jiného i převratná deska pro akustické konstrukce (plošná hmotnost 17,5 kg/m2 při zachování ohybové měkkosti), která při malé tloušťce a relativně malé hmotnosti (vůči zděným) nabízí vysoké hodnoty vzduchové neprůzvučnos-ti i na nízkých a středních kmitočtech (lidský hlas, hudba apod.).

 

7. 2 x 12,5 mm F 146

– pod tímto tajuplným označením naleznete nejúspěšnější suchou podlahu roku 2010 pro lehká zatížení (do obytných budov a lehkých kancelářských provozů). S výrobním závodem v ČR a jednoduchou montáží si suchá podlaha Knauf F146 získala srdce českých realizačních firem i investorů. To, že na tuto podlahu lze bezpečně aplikovat nepřeberné množství podlahových krytin, je fakt, který nabízí v této cenové hladině jen málo výrobců. Plovoucí podlaha, dlažba, podlahové vytápění i podlaha v koupelně, to vše a mnohem více dokáže bez problémů „standard“ s názvem Knauf F146.

 

8. Brio a Vidifloor

– systémy sádrovláknitých suchých podlah pro vysoce namáhané podlahové konstrukce. Zatížení až 500 kg/m2 nejsou pro tyto systémy překážkou. To, co bylo dříve dosažitelné pouze betonovou deskou tloušťky 5 a více centimetrů s vkládanou výztuží, lze dnes dosáhnout deskou, která má pouhých 23 mm a je pouze montovaná pomocí šroubů a polyuretanového lepidla. Kromě vysoké únosnosti nabízí sádrovláknité podlahy Knauf (Brio, Vidifloor) výbornou platfor-mu pro řešení kročejového útlumu stropních konstrukcí.

 

9. Děrované desky Knauf Cleaneo

– jsou generačně vyspělejším systémem pro řešení prostorové akustiky. Nejed-ná se pouze o designovou záležitost, ale o funkční řešení pro přednáškové sály, hudební kluby, výrobní haly, tělocvičny, ale i kancelářské a nemocniční prostory. Deska Cleaneo dokáže čistit vzduch, a to pouze vlastní hmotou, protože kromě sádry, již tak zdravého materiálu, obsahuje i katalyzátor v podobě minerálu s názvem zeolit. Tato dvojice pak je schopna rozkládat organické látky obsažené ve vnitřním prostředí budov na neškodný oxid uhličitý a vodní páru. Kromě optimální slyšitelnosti (doby dozvuku) tak získáváte i čistý a zdravý vzduch.

 

10. Aquapanel

– je synonymem pro řešení konstrukcí suchou cestou nejen v interiéru, ale zejména v exteriéru. Cementová deska bez jakékoliv příměsi dřeva či jiných organických hmot nabízí již několik let systém pro venkovní podhledy, podbití střech, podhledy v bazénech, wellnes centrech, saunách a provětrávaných fasádách. Doplňkem k deskám 12,5 mm jsou i podlahové systémy pro masivní kamenné a dřevěné podlahy (Aqua-panel Floor 22 mm). Pomocí desky Aquapanel Floor Tile Underlay jste schopni spojit podlahu obývacího pokoje s kuchyní v téměř nerozeznatelné niveletě, a to na lehkém dřevěném stropě (ať už se jedná o novostavbu, nebo rekonstrukci).

 

11. Massivbauplatte 25 mm

Tento systém sádrokartonových desek tloušťky 25 mm a šířky 625 mm nabízí výhody dvouvrstvého opláštění z běžných desek, jednodušší montáže a vysoké únosnosti při úspoře až 60 % ocelových profilů podkonstrukce. S heslem „nejlevnější profil je ten, který nepoužijete“ lze postavit příčku s roztečí CW profilů 1,0 m místo běžných 0,625 m. Jednoduchá manipulace a velmi „přátelský“ formát desky ji předurčuje pro rekonstrukci bytových jader v bytových objektech a také pro konstrukce s vysokou požární odolností. Dále nabízí stabilitu a tuhost pro opláštění podkroví společně s vynikajícími únosnost-mi pro konzolová zatížení.

Snad vám tento rychlý výčet desek umožnil získat přehled o tom, co vše nabízí ve svém sortimentu firma Knauf. Jak vidíte, tak pro novinky i pro standardní řešení jsme vám partnerem.