fbpx

Sádrokarton se snadno montuje, přesto je nutné dodržovat určitá pravidla. Mezi jednotlivými typy sádrokartonů a způsobem použití existují rozdíly. Rozlišujeme desky sádrokartonové a sádrovláknité.

Sádrokarton se používá v koupelnách, místo původních umakartových jader, na příčky, stropní podhledy, podlahy, vnitřní opláštění montovaných budov i dřevostaveb rámové konstrukce. Sádrokarton dokáže odolávat požáru a tvořit protipožární obklady a předěly, umí také odolávat vodě. Modrý sádrokarton disponuje zvukovým útlumem. Jaká jsou pravidla pro montáž sádrokartonu?

Výběr správného typu sádrokartonu

Bílý a šedý sádrokarton je běžný. V řadových domech se na podkroví používá červený nebo růžový sádrokarton se zvýšenou odolností vůči vysokým teplotám při požáru. Do koupelny se hodí sádrokarton zelený, který je impregnován a má zvýšenou odolnost vůči vlhkosti. Modrý sádrokarton disponuje vysokým zvukovým útlumem. Na tvarované stropní podhledy můžeme použít sádrokarton, který lze ohýbat do požadovaného tvaru. Poraďte se proto s odborníkem.

Typ tepelné a protihlukové izolace

Správně zvolte typ konkrétní izolace, materiálovou skladbu, fyzikální vlastnosti a tloušťku určující schopnost izolovat. Izolace redukuje tepelné ztráty i hluk. U sádrokartonové podlahy očekáváme dostatečný kročejový útlum, u příček ochranu před hlukem ze sousedních místností, u stropních podhledů, obvodových stěn a šikmých střech zase minimalizaci úniků tepla.

Nosná konstrukce

Sádrokarton musí být nesen opláštěním nosné konstrukce. Vsaďte na systémové komponenty tenkostěnných nosných profilů z hliníku včetně kotvícího materiálu, nebo zvolte kotvení na dřevěné latě neboli rošty. Hliníkové profily jsou příčkové, podhledové a obkladové.

Příčkové profily se dělí na:

  • UW – vodorovné profily pro připevnění příčky na podlahu a strop
  • CW – svislé profily neboli stojiny, které se vkládají do UW profilů

Podhledové a obkladové profily se dělí na:

  • UD – obvodové profily k připevnění podhledu na okolní navazující konstrukce
  • CD – profily podhledu se po obvodu vkládají do UD profilů a slouží k připevnění sádrokartonového opláštění

Příslušenství a nástroje k sádrokartonovým konstrukcím

Patří sem krokvové a přímé závěsy, stavěcí třmeny, pérové rychlozávěsy a spojky, spojky profilů, dráty s okem, křížové rychlospojky, úhlové kotvy, šrouby, vruty a hmoždinky. K tomu potřebujeme nářadí, jako vodováhu vrtačku, vrtáky, šroubováky, metr, nůž s vyměnitelným ostřím, tužku, nůžky na plech, pilu ocasku, nerez stěrky a hladítka, brusné mřížky, hoblíky, špachtle či nebozez.

Opracování sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky se řežou nožem. Nejdříve se nařízne lícový povrch desky, pak se deska otočí a zlomí v místě naříznutí. Pak se dořízne rubový karton. Složitější výřezy se provádí pilou ocaskou. Pak je nutno upravit hrany řezů hoblíkem. Otvory se provádí pomocí nebozezu.