fbpx

Sádrokarton se snadno montuje, přesto je nutné dodržovat určitá pravidla. Mezi jednotlivými typy sádrokartonů a způsobem použití existují rozdíly. Rozlišujeme desky sádrokartonové a sádrovláknité.

Sádrokarton se používá v koupelnách, místo původních umakartových jader, na příčky, stropní podhledy, podlahy, vnitřní opláštění montovaných budov i dřevostaveb rámové konstrukce. Sádrokarton dokáže odolávat požáru a tvořit protipožární obklady a předěly, umí také odolávat vodě. Modrý sádrokarton disponuje zvukovým útlumem. Jaká jsou pravidla pro montáž sádrokartonu?

Výběr správného typu sádrokartonu

Bílý a šedý sádrokarton je běžný. V řadových domech se na podkroví používá červený nebo růžový sádrokarton se zvýšenou odolností vůči vysokým teplotám při požáru. Do koupelny se hodí sádrokarton zelený, který je impregnován a má zvýšenou odolnost vůči vlhkosti. Modrý sádrokarton disponuje vysokým zvukovým útlumem. Na tvarované stropní podhledy můžeme použít sádrokarton, který lze ohýbat do požadovaného tvaru. Poraďte se proto s odborníkem.

Typ tepelné a protihlukové izolace

Správně zvolte typ konkrétní izolace, materiálovou skladbu, fyzikální vlastnosti a tloušťku určující schopnost izolovat. Izolace redukuje tepelné ztráty i hluk. U sádrokartonové podlahy očekáváme dostatečný kročejový útlum, u příček ochranu před hlukem ze sousedních místností, u stropních podhledů, obvodových stěn a šikmých střech zase minimalizaci úniků tepla.

Nosná konstrukce

Sádrokarton musí být nesen opláštěním nosné konstrukce. Vsaďte na systémové komponenty tenkostěnných nosných profilů z hliníku včetně kotvícího materiálu, nebo zvolte kotvení na dřevěné latě neboli rošty. Hliníkové profily jsou příčkové, podhledové a obkladové.

Příčkové profily se dělí na:

  • UW – vodorovné profily pro připevnění příčky na podlahu a strop
  • CW – svislé profily neboli stojiny, které se vkládají do UW profilů

Podhledové a obkladové profily se dělí na:

  • UD – obvodové profily k připevnění podhledu na okolní navazující konstrukce
  • CD – profily podhledu se po obvodu vkládají do UD profilů a slouží k připevnění sádrokartonového opláštění

Příslušenství a nástroje k sádrokartonovým konstrukcím

Patří sem krokvové a přímé závěsy, stavěcí třmeny, pérové rychlozávěsy a spojky, spojky profilů, dráty s okem, křížové rychlospojky, úhlové kotvy, šrouby, vruty a hmoždinky. K tomu potřebujeme nářadí, jako vodováhu vrtačku, vrtáky, šroubováky, metr, nůž s vyměnitelným ostřím, tužku, nůžky na plech, pilu ocasku, nerez stěrky a hladítka, brusné mřížky, hoblíky, špachtle či nebozez.

Opracování sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky se řežou nožem. Nejdříve se nařízne lícový povrch desky, pak se deska otočí a zlomí v místě naříznutí. Pak se dořízne rubový karton. Složitější výřezy se provádí pilou ocaskou. Pak je nutno upravit hrany řezů hoblíkem. Otvory se provádí pomocí nebozezu.

Od pondělí 10. 5. 2021 se otevírají pobočky pro všechny zákazníky - maloobchodní i velkoobchodní prodej