fbpx
Střešní krytiny

Střešní krytiny

Střešní krytiny

26. 5. 2020 | Praktické články

Vybíráte střešní krytinu? Podívejte se, na jaká kritéria se zaměřit a podle čeho vybírat. Nevybírejte jen podle vzhledu a ceny.

Střecha se skládá z nosné konstrukce neboli krovu, izolačních a krycích vrstev plnících ochranný i pohledový účel. Každá část střechy má svou specifickou funkci a jako komplex ovlivňuje funkčnost střechy. Důležitý je i sklon střechy. Rozlišujeme střechy ploché se sklonem od 1 do 10 stupňů, šikmé se sklonem od 10 do 45 stupňů a strmé se sklonem 45 až 90 stupňů. Šikmé střechy se podle tvaru a úhlů dělí na sedlové, valbové, polovalbové, stanové, mansardové, pultové a pilové.

Výběr materiálu na střešní krytinu

Podstatné je i provedení střešního pláště, který krytinu nese. Je potřeba přihlédnout i k okolní zástavbě a krajině. Brát v úvahu se musí i vlivy, jimž bude střecha dlouhodobě vystavena, tedy vlhkost, možnost výskytu mechu nebo množství sněhu.

Podle počtu plášťů jsou střechy jednoplášťové bez větraných mezer a víceplášťové. Dvouplášťová střecha má jednu větranou mezeru a tříplášťová další mezeru pod pojistnou hydroizolací. Důležitá je tíha krytiny. Rozlišujeme krytiny lehké a těžké.

Pálené a betonové střešní tašky

Mezi těžké krytiny patří pálené tašky v různých povrchových úpravách, tvarech, rozměrech i barvách. Pálené i betonové tašky jsou odolné, s dlouhou životností, dobrými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi, prodyšností i akumulací tepla. Jsou vhodné pro střechy se sklonem od 22 stupňů. Hmotnost na m2 se pohybuje od 40 do 80 kg. Podle tvaru se dělí na ploché, profilované a klenuté. Velkoplošné posuvné tašky vytvářejí rovnou hladkou strukturu s trvanlivostí 80 až 100 let a mají široké použití. Režné tašky bez povrchové úpravy jsou levnější, po čase ale barva zajde a povrch se ušpiní. Proto tašky mívají kromě přírodního povrchu, standardní dvojitou povrchovou úpravu i ochrannou vrstvu. Betonové střešní tašky jsou vyráběny z vysoce kvalitních surovin, vypálené přírodní cihlářské hlíny, písku, vody, portlandského cementu a pigmentů oxidu železa.

Doporučujeme tašky výrobců:
Bramac, Betonpres,  TondachCreatonRöbenTerran, KM BETA

Plechové krytiny

Plechové střechy jsou nejlehčí, zejména ty hliníkové, které mají 2 až 3 kg/m2. Výhodou je tvárnost, možnost pokrývat střechy s nízkým sklonem i schopnost snést náročnější klimatické podmínky. Hliník je bezúdržbový, nemění vzhled, je extrémně lehký a odolný. Ocelové střechy odolají korozi a mají dlouhou životnost. Upravují se žárovým pozinkováním, lakováním nebo nanesením vrstvy plastu. Měď a titanzinek také nevyžadují údržbu a časem získají ochrannou patinu. Plechové šablony imitují tvarem a povrchovou úpravou klasické tašky či šindele. Hluk deště odizolují vrstvy střešního pláště a tvoří akustickou ochranu. Některé mají protihlukovou úpravu. Trapézové plechy se hodí pro lehké konstrukce a přístřešky a snadno se montují.

Doporučujeme střešní krytiny RuukkiLindabSatjam. Můžete si vybrat krytiny se stojatými drážkami neboli skrytým zámkem připomínajícími tradiční falcované krytiny, krytiny ve tvaru taškových krytin nebo trapézové plechy.

Asfaltové šindele

Mezi lehčí střešní krytiny 9 do 12 kg na m2 se řadí asfaltové šindele, které se skládají z nosné vložky, upraveného asfaltu a kamenného posypu. Tloušťka asfaltu není vždy rozhodující argument při výběru tohoto materiálu, je třeba rozlišovat také zda je materiál z oxidovaného nebo modifikovaného materiálu. Základním rozdílem je pružnost, pevnost, teplotní odolnost, aplikační teplota a v neposlední řadě životnost materiálu. Tvárnost asfaltových šindelů umožní řešit i složité tvary střech od sklonu 9,5° Kromě obdélníků a čtverců jsou k dispozici i čtyřúhelníky a šestiúhelníky.

Doporučujeme výrobky firem Dehtochema, Katepal

Vláknocementové krytiny

Vláknocementové krytiny s hmotností 12 až 21 kg na m2 jsou vhodné na střechy se sklonem od 18° v podobě skládaných šablon různých tvarů nebo vlnitých velkoformátových tabulí. Tyto krytiny bývají náročnější na pokládku, vyžadují vždy větrací mezeru a jsou velmi oblíbené v památkových oblastech.

Doporučujeme výrobky firmem Cembrit.

PVC fólie a modifikované asfaltové pásy

Tyto materiály jsou vhodné na ploché střechy. Základním rozdílem je materiál a jeho životnost. U PVC fólií je důležitá tloušťka materiálu a její vnitřní vložka. U těchto fólií jsou důležité rovněž venkovní podmínky při aplikaci,  tak,  aby při svaření byly teploty nad 5-10 stupňů a spoj byl dokonale spojen a zajistil funkčnost a životnost střechy minimálně 30 let.

PVC fólie se vyrábí s různou protiskluzovou úpravou, jsou tedy vhodné na terasy a pochozí části domu. Dále pak s úpravou proti prorůstání kořínků zeleně, při použití pro zelené střechy.  Variantou v poslední době jsou také polyolefinové fólie, které nabízejí především dlouhou životnost na střeše.

Doporučujeme výrobky firmy Siko, Bauder

Modifikované asfaltové pásy zvané také jako živičné, jsou rovněž vhodné na ploché střechy. U těchto pásů je rovněž důležité porovnávat nosnou vložku, tloušťku asfaltové vrstvy, kvalitu asfaltové vrstvy. Pásy se dělají jednak natavovací, ale také samolepící, kdy můžete například na OSB desky rovnou aplikovat bez hořáku.

Doporučujeme výrobky firmy Dehtochema, Vedag

Plastové krytiny

Největší výhodou plastových krytin je jejich lehkost, která je nespornou výhodou při aplikaci a celkovému zatížení střechy. Nevýhodou je pak vysoká roztažnost materiálu při vyšších teplotách. Důležité je sledovat z jakého plastu byl výrobek vyroben, zda-li se jedná o prvoplast nebo druhoplast. To bude mít zásadní vliv na stálobarevnost a životnost materiálu.

Doporučujeme výrobky firmy Eureko

 

V případě zájmu v této problematice Vám rádi poradíme, své dotazy posílejte na info@jpmstavebniny.cz