fbpx

Venkovní oplocení – 2. díl

Výběr plotu určitě nepodceňujte a slaďte ho s vaším domem. Na trhu jsou různé druhy plotů a každý z nich má své výhody i nevýhody. Jaké to jsou?

 

Abyste si výběr vhodného plotu usnadnili, podívejte se na hlavní výhody a nevýhody jednotlivých druhů plotů. Zaměřili jsme se na pravidelnou údržbu, životnost, finanční náklady i estetickou stránku.

Kovové ploty

Kovové nebo kované ploty působí nadčasově a dodávají rodinným domům nádech luxusu. Hodí se ke starším a klasickým budovám, ale i k novým moderním stavbám. Slouží ke vkusnému ohraničení pozemku a poskytují dobrou ochranu před vniknutím. Vybrat si navíc můžete z celé řady kovaných výplní a povrchových úprav. Na rozdíl od dřevěných plotů mají o něco větší pohledovou průhlednost. Nespornou výhodou kovového plotu je jeho snadná údržba a dlouhá životnost. O něco vyšší pořizovací cena se vám jako investice do kovového plotu vyplatí. Navíc k nim můžete dát křídlové, klasické i posuvné brány s motorem.

Drátěné ploty

Drátěné neboli pletivové ploty jsou nejdostupnější a nejlevnější variantou. Najdou využití zejména u stavebních pozemků a oplocení velkých zahrad. Výhodou je snadná montáž a možnost snadného překonání terénních nerovností. Hlavní výhodou pestrá nabídka podle účelu. Mohou být opatřeny třeba plastovým krytím pro delší životnost. Při použití kvalitních, povrchově upravených kovů získávají jako bonus nízké nároky na údržbu. Nevýhodou může být naopak menší odolnost, průhlednost, nižší estetická hodnota a bezpečnostní funkce. Při použití vhodného nářadí je lze snadno poškodit. Většinou se k nim dávají křídlové brány.

Dřevěné ploty

Dřevěné ploty jsou krásné, oblíbené u rodinných domů, chalup a chat, poblíž lesů a v horských oblastech. K dispozici jsou v široké škále rozměrů, tvarů i povrchových úprav a dají se kombinovat s jinými materiály. Nejčastěji jde o smrk, borovici a modřín, ale i o něco dražší exotické dřeviny. Tvrdší dřevo, jako dub nebo exotika při vhodné údržbě lépe snáší vlhkost. Výhodou je estetická stránka a přírodní vzhled. Navíc jde o ekologický materiál. Musíte však počítat s vyšší pořizovací cenou i nároky na údržbu a kratší životností. Dají se kombinovat s křídlovými, klasickými, posuvnými i automatickými branami.

Plastové ploty

Levným a ekologickým řešením jsou plastové ploty, které jsou často vyráběny z odpadního recyklovaného plastu. Jejich hlavními výhodami je dostupná cena, odolnost, tvarová a barevná stálost, bezúdržbovost, velký výběr barevných provedení, snadná stavba a dnes už i estetický vzhled. Na povrchu však mohou časem vznikat nevzhledné skvrny a u delších profilů může docházet k deformaci a ohybu. Pokud jsou vsazeny do pevných stojek, hodí se v nich různé typy bran.

Betonové ploty

Betonové ploty jsou odolné vůči poškození a přírodním vlivům. Mají životnost až 50 let, takřka nulové nároky na údržbu a poskytují účinnou a bezpeční ochranu soukromí i majetku. Náklady nejsou vzhledem k dlouhé výdrži nijak vysoké. Po estetické stránce je již dnes možné vybírat z mnoha barevných odstínů a vzorů. Prefabrikáty opěrných zdí jsou vysoce odolné a jejich realizace snadná. Mají skvělé zvukově izolační vlastnosti. Pokud se nenecháte odradit hmotností a obtížností oprav, je to skvělá volba a doplníte je jakoukoliv branou. Oblíbené je i betonové ztracené bednění, které může mít lepší vzhled, ale náročnější realizaci.

Zděné ploty

Zděné ploty vypadají velmi efektivně, poskytují dostatek soukromí a vyžadují minimální údržbu. Výběr variant je dnes už také mnohem větší. Zdivo lze kombinovat se dřevem, plastem i kovem. Navíc můžete stavět cihlové zdi i kamenné zídky. Nevýhodou zděných plotů může být jejich vyšší cena a náročnost stavby. Můžete k nim však dát křídlové, klasické i posuvné brány s motorem.

Gabionové ploty

Gabiony jsou oblíbené zejména pro svůj estetický vzhled, velkou odolnost, ale i zvukově izolační vlastnosti. Jde o ocelové klece nebo koše naplněné kameny různé hrubosti. Jejich nevýhodou může být vysoká hmotnost a vyšší cena.