fbpx

Venkovní oplocení – 1. díl

Pokud právě zvažujete oplocení pozemku, přečtěte si, co taková stavba obnáší a jaká povolení k tomu potřebujete. Poradíme vám, jaký materiál k výstavbě plotu budete potřebovat a jak oplotit váš pozemek.

Od ledna 2018 se legislativa spojená s výstavbou běžného oplocení pozemku zjednodušila. Odpadá povinnost hlášení stavebním úřadům a nepotřebujete ani souhlas sousedů. To platí za podmínek, že plánovaný plot nehraničí s veřejným prostranstvím a není vyšší než 2 metry. Pokud plot sousedí třeba jen s veřejným chodníkem, musíte splnit vše, co platilo před rokem 2018.

Co dělat před oplocením pozemku

Před oplocením pozemku potřebujete územní souhlas od stavebního úřadu a sousedních pozemků. Musíte mít hotový záměr na situačním výkresu. Může vám být omezena výška plotu a může vám být nařízen typ materiálu. Pokud chcete oplotit prostor v chráněném památkovém území, potřebujete stanovisko Státní památkové péče. Nejlepší je zanést oplocení do projektové dokumentace.

Jaké zvolit oplocení pozemku

Záleží na tom, kolik financí chcete do oplocení investovat. Oblíbený je zděný a dřevěný plot. Můžete typy oplocení vzájemně kombinovat. Do přední, přístupové části můžete zvolit zděný nebo dřevěný plot a jinde zase drátěné pletivo, se kterým lze levně oplotit i velký pozemek. Lze doplnit i živý plot.

Plot z pletiva

Plot z pletiva je cenově dostupný a praktický. Koupit si můžete pozinkované pletivo, svařované pletivo nebo pletivo pokryté plastem. To slibuje delší bezúdržbovost, nemusí se natírat a ušetříte za barvu. Není však tak pevné jako ostatní tipy. Snadné je nainstalování pozinkovaného pletiva. Svařované pletivo vyniká pevností a kvalitou.

Gabionové konstrukce

Moderní plot představuje drátěnou klec, která je vyrobena ze svařených ocelových sítí vyplněných přírodním nebo lomovým kamenem. Hodí se k moderním výstavbám a může jej pokrýt pnoucí zeleň.

Laťkový plot

Klasický laťkový plot se hodí především k oplocení pozemku na vesnici i ve městě. Oplocení může být nízké i vyšší, řídké i husté, pevné, poloprůhledné i úplně neprůhledné. Vybírat můžete i barevné odstíny. Nejvíce preferovány jsou přírodní odstíny a tmavě mořené dřevo.

Kamenné oplocení

Kamenné zdi jsou tradiční. Jsou finančně nákladnější, ale také trvalejší. Kamenné oplocení vám dává značnou výhodu v podobě minimální potřeby údržby. Variant přírodního kamene je dnes značné množství a materiál se dá krásně sladit se zahradou i domem.

Plot z umělého kamene

Plot z umělého kamene tvoří beton. Umělý kámen dnes perfektně imituje skutečný kámen nebo cihlu. Materiál můžete skvěle kombinovat se dřevem a kovem. K výstavbě oplocení z umělého kamene nepotřebujete plotové dílce, ale stačí si připravit zpevněnou plochu.

Plotové branky

Při stavbě oplocení nezapomeňte na branky a brány, které zajistí přístup na váš pozemek. Mohou být jednoduché jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Mohou být poháněné i motorkem a na dálkové ovládání. Variantou jsou i brány s pojezdem. Jednoduché branky tvoří klasický vchod, dvoukřídlými a pojezdovými branami na pozemek vjedete i automobilem. Brána i branka by měla ladit s oplocením.

Volba materiálu a výšky

Výška plotu ovlivňuje vzhled i účel. Od výšky se odvíjí i konstrukce a volba materiálu. Plot o výšce 150 cm 180 cm je nejběžnější. Plot vyšší než 2 m vyžaduje povolení. Optimální vzdálenost mezi nosnými prvky je 200 až 250 cm. Délka jednotlivých polí má být v poměru 3:2 nebo 3:1 k výšce. Vždy si zvolte vhodné dodavatele oplocení a pořiďte si kvalitní materiál.

Nosné prvky oplocení

Plot tvoří základy a pevné pilíře, které plot ukotvují. Používají se betonové tvárnice. V nabídce jsou s různými designovými úpravami. Betonové části mají být zasazeny do hloubky 50 až 80 cm. Základ je mírně nad zemí, na něj se položí izolační vrstva a pak se kladou tvárnice. Plotové nosníky se zakládají při zdění do požadované výšky a na ně se nasadí zvolená plotová výplň.

Zemní vruty pro upevnění plotu

Výhodou zemních vrutů je, že nemusíte kopat a betonovat. Do vrutu vsazeného hlouběji do země se pomocí vodováhy usadí sloupek, zafixujete obsypáním ostrohranného štěrku a dorovná se povrch. Oceníte snadnost rychlost realizace. Plot se dá i snadno demontovat.