fbpx

Výběr pozemku ke stavbě, kde ho hledat a na co si dát pozor – 1. část

Rozhodli jste se pro stavbu vlastního domu a hledáte pozemek, který by splnil vaše očekávání? Nenechte se napálit a nedejte jen na prvním dojem. Ještě než pozemek koupíte, důkladně si jej prověřte. Na co si dát pozor, než podepíšete kupní smlouvu?

Nahlédněte především do katastru nemovitostí a do územního plánu. Kontaktujte stavební úřad a chtějte odpověď na následující otázky. Podívejte se, na co si při koupi pozemku dát pozor, kde hledat informace a kam se obrátit pro radu.

Jde opravdu o stavební pozemek?

Každý pozemek, který je inzerovaný jako stavební, není vhodný ke stavbě. Ověřte si v katastru nemovitostí, zda je pozemek opravdu vedený jako stavební a zda se nachází v zastavitelné oblasti určené pro výstavbu rodinných domů. Nespoléhejte jen na tvrzení realitních makléřů. Důležitý je zápis v katastru na katastrálního úřadu. Použít můžete i web: Nahlížení do KN pro bližší informace.

Není pozemek zatížen věcným břemenem nebo exekucí?

Při nákupu pozemku si prověřte, zda není na pozemek vázáno nějaké věcné břemeno, zástava nebo exekuce. I tyto informace najdete na stránkách katastrálního úřadu při naklížení do KN a prověříte si je na katastrálním úřadě.

Je pozemek zasíťovaný a jsou zde zavedeny všechny inženýrské sítě?

Při stavbě domu je důležité, zda na pozemek vedou zkolaudované inženýrské sítě vyvedené do pilíře i šachet na daném pozemku. Jde o zavedení elektřiny, plynu, vody a kanalizace na pozemek. Prověřte si také telefonní operátory kvůli telefonu, internetu a televizi. Chtějte vidět příslušnou dokumentaci k inženýrským sítím a raději si s sebou ke konzultaci vezměte projektanta.

Co povoluje stavět místní územní plán a co se bude stavět v okolí?

Zkontrolujte územní plán na webových stránkách obce či města, stanovené podmínky, limity a omezení výstavby, jako je výška domu, počet pater, typ oken nebo typ a sklon střechy. Ověřte si procentuální zastavěnost pozemku, která bývá 20 až 30 % a odstupovou vzdálenost domu ke hranici pozemku, která je minimálně 2 metry a někde 3,5 metru. Sousedící domy musí být od sebe vzdálené 7 m. Prověřte i plán rozvoje obce do budoucna, ať vám za domem za pár let nevyroste chemička.

Jaká je to lokalita a jak je to s občanskou vybaveností?

Při výběru lokality dejte pozor na to, zda z nádherného místa u lesa nebudete muset jezdit denně dvě hodiny autem jen pro chleba za cenu drahého benzínu, protože tam nejede žádný autobus či vlak. Zohledněte především možnost cestování a cenu jízdného do vašeho zaměstnání, do školky, školy a kroužků i posilovny, do obchodu a banky, na poštu a úřady, za kulturou, k lékaři, za přáteli a rodinou. Nepříjemná je naopak rušná komunikace, průmyslová zóna v okolí nebo rušní sousedé.