fbpx

Výběr pozemku ke stavbě, kde ho hledat a na co si dát pozor – 2. část

1. část článku

V první části článku jsme si řekli něco o tom, zda na našem vysněném pozemku neleží nějaké to věcné břemeno, zda na pozemku jsou inženýrské sítě a další věci, které potřebujete znát před výběrem pozemku pro svůj dům. Dnes se podíváme na další body, které je dobré znát před tím, než si pozemek pořídíte.

Jaká je velikost, orientace a sklon pozemku?

Svažitost pozemku má být maximálně do 7 %. Ideální je rovný pozemek, na kterém ušetříte za zemní práce a úpravy. Ze svahu je zase krásný výhled, architektonicky se můžete vyřádit a pozemek bude levnější. Promyslete, na jakou světovou stranu bude dům orientován. Obytná část domu by měla ideálně směřovat na jih. Ověřte plán budoucí výstavby v okolí a orientaci pozemku. Můžete pak lépe propočítat třeba solární zisky. Jinak bude vypadat dům pro single, rodinný dům a bydlení na stáří.

  • parcely s rozlohou 300 m2 se hodí pro výstavbu řadových domků, optimální šířka parcely pro vhodné dispoziční řešení domu se uvádí 10 metrů a minimum je 7 metrů
  • parcely s plochou kolem 500 m2 se hodí k výstavbě volně stojících rodinných domků, někde al bývá podmínka třeba minimálně 800 m2, optimální je šířka 15 až 18 metrů
  • parcely s plochou kolem 1 000 m2 a více umožňují stavbu velkých domů se zázemím a zahrádkou, rozměr kratší strany by měl být 20 až 25 m k přístupové cestě

Za zastavěné plochy se považují i zpevněné plochy, chodníky a terasy kolem domu a jejich součet by měl být maximálně 30 % z celkové výměry pozemku. Někdy je to jen 20 %.

Jaké jsou základové vlastnosti podloží?

Každá parcela by měla mít v popisu i typ základového podloží. Ideální je hornaté podloží. Zjistěte si, jak je pevné podloží hluboko pod zemí, zda jde o 30 cm nebo 3 metry. Založení stavby se může prodražit. Nevhodné jsou navážky a zasypané skládky, kde jsou nutné piloty nebo masivní základové desky. Důležitá je i hladina podzemní vody. Pokud je nízko pod zemí, studna bude problém a naopak vysoká spodní voda negativně ovlivní suterén se sklepem a vinárnou.

Jak je to se vzrostlou zelení?

Zdravý strom se vzrostlou a vysoko posazenou korunou je krásný, ale může být i problémem. Pro pokácení zdravého stromu musíte mít dnes opravdu pádný důvod. Stín a vláha od stromů je v posledních horkých létech k nezaplacení. Pod stromem je až o 8 °C méně horko než v jejich okolí. Naopak strom vyroste až za desítky let. K tomu potřebuje vodu, které je nedostatek.

Jaká jsou rizika v okolí pozemku?

Zjistěte, zda není pozemek v záplavové oblasti, památkové zóně, je v dostatečné vzdálenosti od vedení vysokého napětí a zda k němu vede příjezdová cesta, přístupná a sjízdná v létě i v zimě. Prověřte, zda přístupová cesta patří obci. Pokud patří sousedovi, prověřte věcné břemeno a zvažte, jaká bude situace, až dům a cesta změní majitele. Větrné parcely bývají u severní orientace. Podívejte se i na to, zda není parcela krytá vzrostlou zelení, ať vám jde do oken slunce.

Kam se obrátit?

Konzultujte výstavbu u realitního makléře, majitele, katastrálního úřadu a stavebního úřadu. Na konkrétní otázky související s výstavbou domu vám odpoví prostřednictvím žádosti UPI – územně plánovací informace, na příslušném stavebním úřadě. K žádosti přiložte kopii katastrální mapy, kam by vám měli úředníci zakreslit obdélník, do kterého se půdorysem domu musíte vejít. Do 30 dnů dostanete odpověď s konkrétní specifikací.

Kde začít pozemek hledat?

Na internetu najdete přes 90 % všech prodávaných nemovitostí. Sledujte denně nabídky na větších inzertních serverech od realitních kanceláří, samotných majitelů nemovitostí i developerů. Inzeráty lze filtrovat dle konkrétních kritérií, tedy lokality, velikosti či ceny. Můžete zadat i poptávka u realitní kanceláře. Pak se ale musíte obrnit proti tlaku realitních makléřů. Můžete vyvěsit zprávu o hledání pozemku i na sociálních sítích. Přátelé ji budou rádi sdílet a možná se vám někdo ozve s nabídkou.